23 Aralık 2011 Cuma

0

Su-i Zan ve İftira nedir?

 • 23 Aralık 2011 Cuma
 • Unknown
 • Share
 • Su-i Zan ve İftira nedir, Su-i Zan ve İftira anlami,
  Sizlere yeni kelimelerle devam ediyoruz. Sizlere bu aksam arapça bir kelimenin anlamini bu basligin altina ekliyorum. Özellikle Türkçemize Arapça'dan giren kelimelerin anlamlari bizlere biraz zor gelebiliyor. O yüzden sizlere detayli bir sekilde anlatma geregi duyuyoruz.
  Soru: Su-i Zan ve İftira nedir?
  Cevap: Su-i Zan: kötü zan, fena tahmin demektir. Su-i Zan; yalan sözdür. İftira: Olmayan birşeyi olmuş gibi anlatmak veya nakletmek demektir.
  Açiklama: Sû-i zann'ın zıddı (karşıtı), "Hüsnüzan (hüsn-i zan)"dır. Hüsn-i zan'da, "iyi-güzel zan; bir kimse veyâ bir olayın iyiliği hakkında vicdânî kanâat" demektir.
  Buna göre iki çesit zan vardir. Zan, tahmin ve ihtimal olmak üzere o yüzden iftiraya dönüsebilmektedir. Müslümana hiç yakışmayan bir huy, bir davranıştır. O yüzden bir seyi zannederek söylemek kisiyi zor durumda birakacak ve belkide iftiraya dönüsebilir. Bir kisi hakkinda zanda bulunarak onun aleyhinde ileri geri konusarak koguculuk yapmiyalim.
  Su-i Zan ve iftira anlami, Su-i zan ve iftira nedir?

  0 Responses to “Su-i Zan ve İftira nedir?”

  Yazar Bilgisi

  Editör: Ercan Çetin ve


  Website: Online Haberler

  E-mail: xmedy

  2000 yilindan bu yana internet üzerinde çalismalar yapmaktayim. Bir kaç tane web sitesi ile ilgeniyorum. Amatör olarak website çalismalarim olmustur. Güncel olaylari sizlere sunarim.. Google iletisim: Ercan Çetin

  Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

  Takip Edin!